Narządy czucia powierzchownego

dotyk-trening-zmyslu-dotyku-uwaznosc-GALLERY_MAI2-47172

Zmysł czucia powierzchownego jest rozmieszczony w skórze w postaci ciał krańcowych, odbierających wrażenia ciepła, zimna, dotyku, bólu, swędzenia i piecze­nia. Głębiej pod skórą znajdują się receptory podobne swą budową do ciałek krańcowych czucia powierzchownego. Liczne zakończenia czuciowe znajdują się również w torebkach stawowych, mięśniach, omięsnej, powięziach, więzadłach, okostnej. Dzięki nim można ocenić ciężar, kształt, twardość, plastyczność przed­miotów, np. branych do ręki.

Skóra poza narządem zmysłu jest powłoką ochronną organizmu, ma też zdolność wydzielniczą i termoregulacyjną (regulując temperaturę ciała zachowuje stałość środowiska organizmu).

Skóra zbudowana jest z dwu warstw: naskórka pochodzenia ektodermalnego i skóry właściwej  pochodzenia mezenchymalnego, która łączy się z tkankami głębiej leżącymi za pomocą tkanki podskórnej, również pochodzenia mezenchymalnego. Naskórek utworzony jest z nabłonka płaskiego wielowarstwowego rogowaciejącego, nie mającego naczyń krwionośnych. Można w nim wyróżnić warstwę powierzchowną, zrogowaciałą i warstwę głęboką rozrodczą, zbudowaną z wielu warstw. W niej występują też komórki barwnikowe (melanocyty), w których zachodzi synteza barwnika (melani- ny). Podstawową warstwę naskórka tworzą komórki walcowate posiadające zdol­ność rozrodczą (podziału), a więc tworzenia się nowych komórek. Zrogowaciałe warstwy naskórka ulegają stopniowemu złuszczaniu. Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej włóknistej z zawartością włókien kolagenowych i sprężystych. Obecność włókien sprężystych zapewnia skórze elastyczność.

W skórze właściwej wyróżnia się dwie warstwy: brodawkowatą i siateczkowatą. Warstwa brodawkowata graniczy z naskórkiem, w który się wpukla w postaci pojedynczych lub rozgałęzionych brodawek, co warunkuje połączenie naskórka ze skórą właściwą. Brodawki te są szczególnie dobrze wykształcone w skórze mało owłosionej i nieowłosionej. Układają się one w charakterystyczne listewki skórne, szczególnie dobrze widoczne na opuszkach palców. Warstwa brodawkowata prze­chodzi w warstwę siateczkowatą posiadającą budowę łącznotkankową, beleczkowatą, w oczkach której mogą występować komórki tłuszczowe.

Tkanka podskórna utworzona jest z luźnej tkanki łącznej z przeplatającymi się włóknami kolagenowymi i sprężystymi. Tkanka podskórna jest unaczyniona i uner­wiona, a luźne jej utkanie powoduje, że jest ona przesuwalna w stosunku do podłoża. W przestrzeniach między włóknami może gromadzić się większa ilość tkanki tłuszczowej, tworząc podściółkę tłuszczową.

Ogólna powierzchnia skóry dorosłego człowieka jest zależna od jego budowy i wzrostu i waha się w graniacach od 1,5 do 1,8 m2. Grubość skóry może dochodzić do 10 mm —jest to zależne od wielu czynników, takich jak: umiejscowienie, warunki, w jakich człowiek przebywa i rodzaj pracy, jaki wykonuje.

Related Posts

About The Author

Add Comment