Sienna

Gory_Bialskie_z_Czarnej_Gory_PL

Ośrodek Górski „Czarna Góra” to kompleks sportowo-rekreacyjny leżący w Siennej, w masywie Śnieżnika. Dzięki częstym i ob­fitym opadom śniegu (do 30 cm dziennie) sezon narciarski trwa tutaj od końca listopa­da do początku kwietnia. Przy sprzyjającej pogodzie nartostrady pokryte są warstwą białego puchu o grubości powyżej 1 m. Zróż­nicowane trasy zjazdowe przyciągają zarów­no początkujących, jak i doświadczonych mi­łośników narciarstwa. Goście ośrodka mogą liczyć na pełen pakiet usług noclegowych, gastronomicznych i narciarskich.

butt_kamery

czarnagora3

W Siennej znajduje się mały, zabytkowy ko­ściół św. św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Krążą legendy, że gdzieś w jego wnętrzu znajduje się ukryty skarb. Podczas II wojny światowej Rosjanie, szukając go, zdemolowali ten obiekt i odrestaurowano go dopiero kilka lat temu. W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się jedyne w Polsce Mu­zeum Filumenistyczne. Należy do nielicznej grupy muzeów związanych z ogniem, za­pałkami i zapalniczkami – podobne znaj­dują się w Jonkoping w Szwecji, w Susicach w Czechach oraz w Londynie w Wielkiej Brytanii. W położonym niedaleko mieście Kletno znajduje się nieczynna kopalnia ura­nu. Inżynierowie z ZSRR, poszukując tego pierwiastka, potrzebnego do produkcji broni atomowej, rozpoczęli tu prace. Złoża były jednak zbyt małe i prace przerwano. Zachowane chodniki udostępniono tury­stom jako podziemną trasę turystyczną.

W Stroniu Śląskim znajduje się Muzeum Kamieni i Minerałów, w którym można obejrzeć okazy z całego świata, zaskaku­jące różnorodnością kolorów i kształtów. Poza różnymi gatunkami kamieni pokazano przykłady wykonanej z nich galanterii (np. zegar z agatu). W Stroniu jest także Cen­trum Sportu i Rekreacji. Ma w ofercie krytą pływalnię, saunę suchą i mokrą, jacuzzi oraz solarium. Można tam także spróbować wspinaczki na sztucznej ściance.

Related Posts

About The Author

Add Comment