Międzyzdroje

gfdg_4777

Do miasta przyjeżdżają największe gwiazdy polskiego kina, co znacznie podnosi jego atrakcyjność. Międzyzdroje są także uzdrowiskiem – solanki od­kryto tutaj pod koniec XIX w. W okresie międzywojen­nym ośrodek przegrywał pod względem popularności ze Świnoujściem. Do Międzyzdrojów przylegają wspaniałe wzgórza i lasy Wolińskiego Parku Narodowego.

Jedną z największych atrakcji ośrodka jest szeroka piasz­czysta plaża, ciągnąca się za pasmem niewysokich wydm. Równolegle do niej biegnie promenada, latem zatłoczony deptak z mnóstwem budek i niewielkich barów. Po sezonie jest tutaj cicho i romantycznie – przechadzając się wtedy promenadą, można spokojnie podziwiać urocze przedwo­jenne pensjonaty.

slajd1

Mniej więcej pośrodku plaży wcina się w morze długie na 395 m molo. Roztacza się z niego cudowna panorama okolic: na zachodzie widać Świnoujście, a na wschodzie malownicze klify z górą Gosań (93 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniem na pol­skim wybrzeżu. Przy wejściu na molo wybudowano stylizowany pawilon z wieżyczkami i handlowy pasaż, którego architektura nawiązuje do budynku stojącego tu przed wojną.

Koło hotelu Amber Baltic ulica Bohaterów Warszawy zmieniła nazwę na Promenadę Gwiazd. Nie bez powodu, gdyż na chodniku można obejrzeć odciski dłoni znanych postaci, głównie aktorów.

52761565

beatatyszkiewicz

Obok muzeum zaczyna się niewielki zadbany park zdrojowy, powstał)’ w połowie XIX w. Przy wejściu wzno­si się odremontowany dom kultury, imponujący eklektycz­ny budynek z początku XX w. Mieści się w nim zakład przyrodoleczniczy oferujący kuracjuszom solanki i zabiegi. W parku stoi popiersie Fryderyka Chopina.

We wschodniej części miasta przy wąskich zadrzewionych alejkach przetrwała urokliwa przedwojenna zabudowa z willami. Na piętrze domu zakonnego przy ul. Krótkiej 5, na południe od parku, jest usytuowana kaplica Stella Ma­rudna (Gwiazdy Zarannej) ze współczesnymi witrażami i malowidłami. W centrum miasta rozciąga się płac Nep­tuna, wytyczony przy nowej zabudowie nawiązującej do architektury dawnych kamieniczek. W sąsiedztwie powsta­je nowe centrum z knajpkami i sklepami.

 

Related Posts

About The Author

Add Comment