Krokowa

zamek-Krokowa-zabytek-park-pomorskie-kaszuby-atrakcje-z-lotu-ptaka-580x350

Miejscowość Krokowa, przez niektórych nazywana Krokowem, leży na starym szlaku z Pucka do Słupska. Warto ją odwiedzić i na własne oczy zobaczyć dumę całej okolicy — odnowiony zamek rodu Krokowskich.

Krokowscy byli posłańcami króla polskiego, pełnomocni­kami elektorów brandenburskich, kanclerzami i generałami. W latach 1536-1599 Krokowa należała do najwybitniejszego przedstawiciela rodu — rycerza i dyplomaty Rajnolda Krokow­skiego. Po 1 rozbiorze Polski dziedzic Krokowej złożył przy­sięgę wierności królom pruskim. U schyłku XVIII w. nauczy­cielem paniczów von Krockow byl wielki filozof niemiecki Johann Gotdieb Fichte, korespondujący z Kantem.

Początkiem pałacu Krokowskich była wieża mieszkal­na, wzniesiona w XIV w. Później rozbudowano ją w spory zamek. Na przełomie XVI i XVII w. rozebrano prócz jednej wszystkie wieże, dodano wolno stojące oficyny, a następnie połączono je z częścią centralną. W latach 1782—1784 zamek znacząco przebudowano z inicjatywy Luizy von Krockow. Po wojnie majątek przejęło państwo. Polsko-Niemiecka Fundacja Europejskie Spotkania – Ka­szubskie Centrum Kultury Krokowa, którą powołał wójt gminy Krokowa i spadkobierca właścicieli Ulrich von Krockow — otrzymała obiekt w dzierżawę od Skarbu Pań­stwa. Prace renowacyjne trwały rok, a w ich efekcie bu­dynkowi przywrócono barokowy wdzięk.

Przez neogotycką bramę wchodzi się na teren zadbane­go parku. W głębi widoczny jest żółty zamek z wieżą, otoczony fosą. Do oryginalnego wystroju należy herb ro­dzinny nad portalem wejściowym, klatka schodowa, ma­lowany strop w małej sali jadalnej z 1691 r. i piece kaflowe z XVIII i XIX w. Obecnie w zamku mieści się siedziba fundacji, działają też hotel i restauracja.

W pobliżu zamku stoi neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, wzniesiony z czerwonej cegły w połowie XIX w. Świątynia, zbudowana na wzór paryskiej katedry Notre Damę, zwraca uwagę wysoką fasadą flankowaną bliźniaczymi wieżami. Obecna zakrystia to dawne mauzo­leum rodzinne von Krockowów, kryjące 5 trumien.

Za kościołem znajduje się niewielkie Muzeum Ziemi Krokowskiej, w którym są prezentowane czasowe wysta­wy związane z kulturą kaszubską.

64_big

SONY DSC

slideshow_Zamek-fosa1

Related Posts

About The Author

Add Comment