Fibromialgia

fibromialgia1

Artretyzm nie jest jedyną chorobą atakującą stawy. Inne choroby, występujące także w innych częściach organizmu mogą zajmować stawy – jest to ich „skutek uboczny”. Schorzenie wymienione poniżej nie jest postacią artretyzmu, ale mogą wywoływać podobne objawy.

Fibromialgia. Choroba ta charakteryzuje się rozlanym, obezwładniającym bólem. Jej objawy to sztywnienie i osłabienie mięśni pleców, zwłaszcza ich dolnej części, bioder, ale także szyi, barków, klatki piersiowej, ramion. Towarzyszą temu silne skurcze mięśni.

Pacjenci zazwyczaj twierdzą, że „boli ich wszystko”. Objawy bardzo przypominają występujące podczas syndromu przewlekłego zmęczenia, co wyjaśnia, dlaczego lekarze tak długo mieli problemy z odróżnieniem tych dwóch chorób. W ostatnich latach stwierdzono jednak, że fibromialgię można zdiagnozować na podstawie bólu i wrażliwości 11 z 18 konkretnych miejsc ciała. Chorobę tę wcześniej nazywano fibrositis, ponieważ sądzono, że jest to rodzaj stanu zapalnego mięśni. Jednak jej obecna łacińska nazwa mówi, że nie jest to stan zapalny. Uważa się, że jej przyczyną jest nieprawidłowe, zwiększone odczuwanie bólu. Podczas badań przeprowadzonych na osobach dotkniętych tym schorzeniem okazało się, że mają one znacznie niższy próg odczuwania bólu niż inni ludzie. Chorzy na fibromialgię mają znacznie zwiększoną aktywność mózgu, odpowiedzialną za odczuwanie bólu, niż osoby z grupy kontrolnej. Dlaczego tak się dzieje, wciąż pozostaje zagadką.

Kobiety w wieku od 35. do 60. roku życia są najczęstszymi ofiarami fibromialgii, a najwięcej przypadków ujawnia się tuż po menopauzie. Nie stwierdzono żadnej konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy. Niestety, fibromialgia jest często błędnie diagnozowana, ze względu na jej dość niespecyficzne objawy, charakterystyczne też dla innych chorób.

Leczenie polega na zwalczaniu bólu i problemów ze snem oraz walce z depresją, która często towarzyszy chorobom przewlekłym. Okazało się, że bardzo pomocne są także techniki relaksacyjne i aerobik wodny. Mimo że aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne są bardzo często zalecane w celu walki z bólem, nie zawsze działają. Niekiedy, chorzy otrzymują zastrzyki z leków zwiotczających mięśnie lub działających miejscowo anestetyków, które łagodzą bolesną sztywność mięśni i uczucie bólu. Leki takie jak amitryptylina (Amitriptylinum®), które działają na ośrodkowy układ nerwowy, pomagają zwalczać problemy ze snem i zmniejszają uczucie bólu. Okazało się też, że fluokse- tyna (Prozac®), lek przeciwdepresyjny, pomaga zwalczać ból, nawet jeśli pacjent nie cierpi na depresję.

Fibromialgia jest bardzo ciężką chorobą – zarówno dla chorego, jak i dla lekarzy. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że mimo iż chory może odczuwać silne bóle stawów, choroba nie niszczy ich ani nie zniekształca.


Logo-Ceramika-Paradyż

zobacz katalog Abrila

About The Author

Add Comment