Kaszel to co powinnaś wiedzieć !

Co to za choroba?

Kaszel jest reakcją na zmiany chorobowe, umiejscowione w różnych odcinkach układu oddechowego. „Pokasływanie” rzadko kiedy jest objawem poważnej choroby. Najczęściej jest oznaką podrażnienia gardła lub tchawicy podczas przeziębienia, gdyż śluz spływa wówczas do gardła i drażni je. Inną przyczyną podrażnienia gardła może być dym z papierosów, jeżeli dziecko przebywa w towarzystwie palących. Suchy kaszel występuje również przy infekcjach ucha. Jeżeli kaszel dziecka jest mokry i odkrztusza ono flegmę, prawdopodobnie wystąpiła u niego infekcja górnych dróg oddechowych. Na ogół nie jest to groźne, jednak mokry kaszel może być także objawem zapalenia oskrzeli lub płuc.

co-nalezy-wiedziec-o-kaszlu_332_298x500

Co możesz zrobić sama?

1 Jeżeli u dziecka wystąpi nagły atak kaszlu, sprawdź najpierw, czy nie wciągnęło do tchawicy jakiegoś małego przedmiotu, na przykład cukierka lub guzika. Jeżeli tak się stało, spróbuj go usunąć, ale nie wsuwaj w tym celu palców do gardła dziecka.

2Jeżeli dziecko ma mokry kaszel, możesz mu pomóc odkrztusić flegmę. Połóż dziecko na kolanach, twarzą do podłogi. Oklepuj mu plecy rytmicznie, ale niezbyt mocno. Ustaw w pobliżu wiadro lub miednicę, aby dziecko mogło odpluwać do nich flegmę.

3 Pilnuj, aby dziecko nie przemarzło, bo infekcja może się przenieść na położone głębiej części dróg oddechowych, wywołując zapalenie oskrzeli.

Dziecku, które ma suchy kaszel, do łóżka coś ciepłego do picia, łagodzącego podrażnienie gardła. Dla dziecka, które ukończyło już półtora roku, doskonały jest napój z miodu (jedna łyżeczka na kubek ciepłej wody) z dodatkiem kilku kropel cytryny.


Sprawdź Liliy lashes rzęsy

 

 

 

Related Posts

About The Author

Add Comment